Wśród miejsc godnych polecenia oraz wartych odwiedzenia, choć nieco dalej od Kątów Rybackich położonych wyróżnić można takie atrakcje, jak:
Krynica Morska (15 km) – moc atrakcji nie tylko dla dzieci – Będąc w Kątach Rybackich, nie sposób nie zahaczyć o Krynicę Morską. Mówi się, że to tak, jak ”być w Rzymie i nie widzieć papieża”. Na krynickiej plaży, z drobniuśkim białym piaskiem, znajduje się wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie przeróżnego sprzętu wodnego, umilające pobyt nad morzem. Jakie uroki ma latarnia morska i jakie tajemnice skrywa port w Krynicy? Czy rzeczywiście warto być tam, gdzie istnieje jedyna w Polsce ulica Teleexpressu?
Poczytaj na: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,932755,-1,-1,-1.html
Jantar (11 km) – bursztynowe Mistrzostwa Świata – Bursztynowym szlakiem po jantar znad Bałtyku podążali już w starożytności włoscy kupcy znad Adriatyku, poprzez Węgry, Morawy, Śląsk, Wielkopolskę i Kujawy, aż do ujścia Wisły. Jantar – uroczy nadmorski ośrodek wypoczynkowy znany jest z Corocznych Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, na które ściągają turyści z całego świata. Nad polskim wybrzeżem bursztynowe ”żniwa” mają tradycję kilku tysięcy lat, by go znaleźć najelpiej przyjechać tu wiosną lub jesienią po sztormach. Podobno bursztyn z okolic Gdańska, zwany gedanitem, jest najładniejszy.
Więcej o bursztynowych atrakcjach na stronach:
http://www.prot.gda.pl/4szlaki/bursztyn/index.html
http://www.prot.gda.pl/4szlaki/bursztyn/trasy.html
Elbląg (46 km) – miasto leżące nad rzeką o tej samej nazwie, założone przez Krzyżaków w 1246 r. Mało kto wie, że w dawnych czasach Elbląg był portem. Jednakże wskutek powstania mierzei w wieku XVI miasto utraciło dostęp do morza, a tym samym straciło dawną świetność i zmniejszyło się jego znaczenie. Elbląg to m. in. urok mieszczańskich kamieniczek, gotycki kościół katedralny z 95. m wieżą i bardzo ciekawy rekreacyjny park leśny Bażantarnia. Wśród innych miejsc wartych odwiedzenia polecamy słynną Galerię El, położoną obok Bramy Targowej i murów miejskich, a zajmującą pomieszczenia… dawnej świątyni! Warto też spróbować tak zaplanowć swój pobyt, by przepłynąć Kanał Elbląski, częściowo ”na sucho”.
O tym, jak gotycki Kościół Mariacki stał się galerią współczesnego malarstwa polskiego i zapomnianych tajemnicach dowiesz się ze strony:
http://www.ielblag.pl/?page=articles&cat=159
Frombork (84 km) – miasteczko, w którym sporą część swego życia, 33 lata (od 1510 r.), spędził Mikołaj Kopernik, i w którym wielki uczony zmarł (1543). Tu m. in. sformułował Kopernik prawo ekon., zgodnie z którym ”pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy ”, tutaj też stworzył swoje największe dzieło ”De revolutionibus…”. W Muzeum Kopernika, mieszczącym się w barokowym pałacu wzniesionym na planie podkowy, zapoznamy się z dawnymi instrumentami astronomicznymi oraz dziełami sztuki poświęconymi Kopernikowi – płótnem mistrza Matejki oraz rzeźbę dłuta Rydygiera, przedstawiającą zmęczonego astronoma.
Wśród wielu ciekawych obiektów i zabytków niewielkiego Fromborka (3 000 mieszkańców) warto zwrócić uwagę choćby na Wzgórze Katedralne, ze słynnym zespołem katedralnym uznanym (1994 r.) za Pomnik Historii, Wieżę Dzwonną z Planetarium oraz Muzeum Medycyny mieszczącym się w dawnym szpitalu św. Ducha.
Inne ciekawe informacje o atrakcjach Fromborka znajdziesz na: http://www.frombork.art.pl/Pol03.htm
Malbork (46 km) – sympatyczne miasto położone nad pięknym Nogatem, które trochę żyje swoim życiem, jakby w cieniu i na uboczu sławy wielkiej, krzyżackiej twierdzy. Bo też główną atrakcją miasta jest kompleks budowli zamkowych, obejmujący ponad 20 ha obwarowań. Cały zespół zamkowy uznany za Pominik Historii (1994 r.) oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kluturowego i Naturalnego UNESCO. Dzieje zamku krzyżackiego są niezwykle interesujące, a zbiory imponujące. A było to tak… Wezwani przez Konrada Mazowieckiego w 1226 roku, do obrony przed Prusami, rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (znanego powszechnie jako zakon krzyżacki) pozostali na ziemiach polskich nieco dłużej. Około 1274 roku rozpoczęli budowę zamku w Malborku, który stał się na 150 lat siedzibą wielkiego mistrza zakonu i stolicą państwa krzyżackiego oraz największą gotycką twierdzą w Europie…
Dalszą część opowieści oraz informacje na temat oferty muzealnej, bogactwa zbiorów i najcenniejszych zabytków znajdziesz na stronie:
Trójmiasto
Sopot
Sopockie Molo – największa, tłumnie odwiedzana atrakcja i chluba Sopotu. Jest najdłuższym w Europie drewnianym molo (10 metrów szerokości i 511,5 m długości, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej). Jego początki sięgają I poł. XIX wieku, a swój obecny kształt uzyskało w 1927 r. Z najbardziej wysuniętego w morze krańca molo rozciąga się imponujący widok z jednej strony na całą Zatokę Gdańską, z drugiej zaś na wspaniałą panoramę Sopotu. Warto wiedzieć, żę stężenie jodu w miejscach najdalej wchodzących w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Wspaniała jest też część lądowa – Skwer Kuracyjny, plac o powierzchni 20 tys. mkw., z przepiękną zabytkową fontanną, latarnią morską z punktem widokowym i muszlą koncertową.
Aquapark – miejsce do wspaniałego aktywnego wypoczynku, zwłaszcza dla osób z dziećmi i całych rodzin, z rwącą rzeką, zjeżdżalnią wodną, natryskami, jaccuzi i basenami dla każdego.
O innych atrakcjach Parku wodnego poczytaj na: http://www.aquaparksopot.pl/ea/strony/index.php
Gdynia
Akwarium Gdyńskie - z unikalnymi okazami fauny i flory z morskich głębin z całego świata. Warto podpatrzeć życie niezwykłych gatunków ryb, płazów i gadów z Afryki, Ameryki Północnej czy z różnych rejonów Europy. Obiekt działa od 1971 roku (choć jego podwaliny sięgają roku 1921) i przez 30 lat funkcjonował pod nazwą ”Muzeum Oceanograficzne I Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni” (ufff… ależ nazwa!), ale i tak wszyscy mówili ”Oceanarium” i każdy doskonale wiedział o co chodzi. Teraz placówka ma nową nazwę (od 2003 r.): Akwarium Gdyńskie oraz nowe cele i zadania, w tym prężnie działającą Sekcję Edukacji.
Tu dowiesz się jakie tajemnice skrywa podwodny świat i jak żyją mieszkańcy tego niezwykłego ”hotelu”:
http://www.akwarium.gdynia.pl/o_akwarium/o_akwarium.php
Ze stolicy woj. pomorskiego (75 km) Żegluga Gdańska zabierze Państwa w rejsy wycieczkowe po Zatoce Gdańskiej, zakupy na morzu, nawet rejsy wędkarskie, także rejsy po Zalewie Wiślanym oraz w nieco dłuższe morskie wyprawy do Bałtijska, Kaliningradu, czy na Bornholm.
Więcej o rejsach wodolotami, statkami i katamaranami na: