Rezerwat Kormoranów

Rezerwat przyrody Kąty Rybackie to ptasi rezerwat położony w nadmorskim lesie na Mierzei Wiślanej (utworzony w 1957 r, obecnie zajmuje obszar ok. 100 ha). Ochronie w rezerwacie podlega kolonia lęgowa kormorana czarnego i czapli siwej. To największa kolonia kormoranów w Polsce i Europie, wg spisu z 2007 r. stwierdzono obecność ponad 11 tysięcy gniazd tych ptaków.

Zalew Wiślany

Zalew Wiślany to tzw. estuarium, czyli poszerzone lejkowate ujście rzeki, które podlega wpływom morskim. Z całkowitej jego powierzchni ok. 840 km kw. prawie 330 km kw. znajduje się w granicach Polski. Akwen i jego okolica obfitują w wiele atrakcji turystycznych. Ładne plaże, malownicze przystanie rybackie, przystań pasażerska – to tylko niektóre z nich. Będąc w tych okolicach można zdobyć, leżący opodal Krynicy Morskiej, Wielbłądzi Garb – najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej (48,5 m n.p.m.), będące jednocześnie najwyższą stałą wydmą w Europie. Z wzniesienia roztacza się wspaniały widok na wody Bałtyku, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską. Warto także wspomnieć o niecodziennym obiekcie – Ławeczce Rybaka – elemencie małej architektury portu w Kątach Rybackich.

 

DSUH7440[1] IMG_E3739 K20_4740 K20_2188

 

Ciekawe opisy walorów turystycznych gminy Sztutowo, w granicach której położone są Kąty Rybackie, dostępne na: http://www.sztutowo.pl/turystyka/akweny

 

Buki Mierzei Wiślanej

Leśny Rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej utworzony w 1962 r. znajdje się  na obszarze Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana (opodal miejscowości Przebrno). Ochroną głównie jest tu objęta buczyna pomorska, w tym prawie 200-letnie buki, oraz brzozy, dęby i świerki. Poza tym występują tu i także podlegają ochronie: konwalia majowa i bluszcz pospolity.  Leśny krajobraz dopełniają okazy modrzewia europejskiego i sosny wejmutki.

 

 

O tej i  innych atrakcjach przyrodniczych okolicy Kątów Rybacki więcej na:
http://www.pomorskie.eu/pl/pomorze_znane_i_nieznane/o_regionie/srodowisko/przyroda/mierzeja

 

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Park, utworzony w 1985 r.,  obejmuje część Mierzei Wiślanej –  od Sztutowa do wschodniej granicy państwowej z Federacją Rosyjską. Zajmuje powierzchnię ponad  4 ha, z czego ok. 75% zajmują lasy. O atrakcyjności tego terenu stanowi m. in. występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach. Najwyższa  wydma  to  Wielbłądzi Grzbiet  (wys. 49 m), położony na wschód od Krynicy Morskiej. Kolejną atrakcją turystyczną jest klif w okolicy Piasków.

Na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Rezerwat Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej.

 

 

Więcej o walorach tego regionu na stronie:

http://www.krynica-morska.net.pl/atrakcje-w-miescie-680/park-krajobrazowy-mierzeja-wi-2969/